Dlaczego młodzi Polacy tak późno wyprowadzają się z rodzinnych domów?

Niedawno opublikowane zostały badania, które pokazują, że młodzi Polacy rodzinne domy opuszczają średnio w wieku 28 lat. To prawie dwa lata później niż wynosi średnia unijna. Najlepiej wygląda sytuacja w krajach bogatych i dobrze rozwiniętych.

Tam młodzie ludzie wyprowadzają się z domu już w wieku 20-24 lat. Warto podkreślić także fakt, że w Polsce spośród osób mieszkających jeszcze z rodzicami przeszło 60% posiada pracę zawodową. Przyczyną takiej sytuacji w naszym kraju są przede wszystkim finanse.

Młodzi ludzie albo w ogóle nie mają pracy albo zarabiają mało. Niskie zarobki są główną przeszkodą w nabyciu swojego mieszkania. Powszechne stosowanie umów śmieciowych oraz praca na czarno sprawiają, że wiele osób nie może dostać kredytu na mieszkanie mimo, że zarabiają nie najgorzej.

Wreszcie za długim pozostawaniem w domu stoją przyczyny kulturowe. W Polsce nawet emeryci na co dzień żyją sprawami swoich dawno już dorosłych dzieci. Często to właśnie rodzice robią wszystko aby już dorosłe dzieci pozostawały w rodzinnym domu jak najdłużej.