Współczesny świat i uzależnienia

Współczesny człowiek w bardzo wielu sytuacjach odczuwa ciążącą nad sobą presję. Ciągły pośpiech, strach przed utratą pracy i nadmiar obowiązków nie sprzyjają równowadze psychicznej. Bardzo częstym problemem wyczerpanych i szukających wsparcia osób jest podatność na uzależnienia.

Alkoholicy, narkomani czy palacze to tylko najbardziej charakterystyczne ofiary nałogów. Jeśli dodać do tego graczy komputerowych, liczba uzależnionych osób będzie całkiem spora. Tymczasem wymienione wyżej problemy nie wyczerpują całości tematu. Istnieje przecież zakupoholizm, czyli uzależnienie od czynności kupowania, seksoholizm, lekomania czy uzależnienie od jedzenia. Ile różnych możliwości poprawienia sobie nastroju i chwilowej ucieczki od codzienności, tyle jednocześnie pułapek, z których trudno a nawet bardzo trudno się wydostać.

Leczenie uzależnień to proces żmudny i wymagający ścisłej współpracy pacjenta z terapeutą. Tymczasem wciąż przeważająca większość tych, którzy popadli w uzależnienie wypiera się tego i nie chce poddać terapii. Zbyt mała świadomość szkodliwego działania nałogów i zbyt duże przyzwolenie społeczne na nie, skutkują wzrastającą liczbą uzależnionych. Problem ten, jak również problem leczących się na depresje i nerwice, stanowi wielkie wyzwanie zarówno dla współczesnego świata, jak i przyszłych pokoleń.